FB Borek-Ševětín B 2:0 (0:0)

Domácí prokletí prolomeno

Vivaldynu - 19.11.2007

Poslední šanci prolomit neslavnou sérii domácích neúspěchů v letošním podzimu si byli hráči Borku nuceni přesunout o jeden týden. Tentokrát byly sportovní podmínky výrazně příznivější, tedy jak terén, tak počasí. A tak borečtí mohli nastoupit proti papírově slabšímu soupeři, rezervě Ševětína. Před samotným hvizdem si svůj rozlučkový aplaus na boreckém hřišti vychutnal bývalý hráč oddílu a jeden z té ?dřevní party? Martin Herda, kterému byl předán dárkový koš a pamětní kniha jako slavnostní tečka jeho účinkování v klubu. Pak už se mohlo hrát.

Obě mužstva začala poměrně svižně. Hostům se dařily centry z křídelních prostor a zejména pak střelecké dorážky odhlavičkovaných míčů. Ke štěstí domácích ani jedna z těchto střel nešla mezi tyče. Borek kontroval rychlými přechody do protiútoku. Kombinaci do půli hřiště však zpravidla ukončila nepřesná finální přihrávka, nebo špatně přebraný míč jednoho z hrotových hráčů. Svižný začátek ukončil symbolicky v patnácté minutě domácí Bejsta. Hezký centr z levé strany, dobře umístěná hlavička a bravurní zákrok hostujícího gólmana. Hosté ubrali z ofenzivních ambicí, Borek přebral taktovku do svých rukou a byť se nejednalo o žádnou drtivou nadvládu měl přeci jen mírnou převahu. Hra se odvíjela bez šancí a zajímavějších momentů prakticky až do konce první půle. O mírný rozruch se tak musel postarat až pravý záložník domácích, Slezák. Tři minuty před odchodem do šaten trochu překvapivě, vysokým lobem na vlastní branku, vyslal do brejku hostujícího útočníka. Jeho střet s vyběhnuvším gólmanem Korbelem skončil faulem na hranici velkého vápna. Rozhodčí udělil pouze žlutou kartu a nařídil přímý kop, který skončil bezpečně mimo domácí svatyni. Druhá půle nezačala nijak dramaticky a v podstatě kopírovala průběh větší části první půle. Zajímavá hra, ale bez šancí. Rázný řez průběhu zápasu tak přišel až s první brankou. Hosté zahráli rohový kop poměrně špatně, k míči se dostal domácí K.Novák, posunul si jej na úroveň půlící čáry a dlouhým křižným pasem pozemi se pokusil vyslat do brejku v té chvíli na levé straně naběhnutého Slezáka. K míči však měl blíže vracející se hostující obránce, nutno říct ke své smůle, v těžké pozici a pod tlakem boreckého hráče nahrál asi třicet metrů od branky míč na malou domů. Těžký terén udělal své a Borek vedl jedna nula! Míč sice neběžel nějak prudce, ale hostující gólman jej při snaze o zpracování naprosto minul. Novák se však při rozehrávce zranil a musel ze zápasu odstoupit. Po změně skóre se hra přeci jen trochu otevřela. Hosté začali útočit, Borek měl více prostoru ve předu a začal toho využívat. Nejprve na míč v nebezpečné pozici nedostal Vajgel. Potom se do stoprocentní šance po nahrávce Viktory dostal střídající Stanislav, střela z úrovně velkého vápna však skončila mimo branku. Poté znovu Stanislav, tentokrát však v mnohem těžší pozici nezvládl dopravit centrovaný míč z pravé strany do v té chvíli poloodkryté branky hostí. V sérii neproměněných tutovek pak pokračoval Vlček a Slezák. Prvně jmenovaný neproměnil samostatný nájezd na branku, druhému oba pokusy, tedy střely po centrech z levé strany zlikvidoval hostující gólman. A tak když se domácí trápili v zakončení přišli ševětínší opět s pomocí. Důrazný únik Bejsty po levé straně, krásný centr a elegantní obráncovo přehození vlastního gólmana. Dva nula pět minut před koncem a bylo rozhodnuto. Zbylé okamžiky podzimní části sezóny odehráli borečtí v exhibičním tempu, přihrávkami na jeden dotek mezi krajními obránci a gólmanem. V pravdě příjemným byl pro borecké konec podzimní části sezóny. Vítězství bez obdržené branky zahnalo myšlenky o prokletém domácím stadionu. Již v minulém kole Borek potvrdil svoji pověst nejlépe hrajícího týmu na půdě soupeře. Podle počtu obdržených branek je navíc suveréně nejlepším bránícím týmem. S celkovým počtem 23 bodů však přeci jen ztrácí na špici a o svých případných postupových ambicích rozhodne prakticky v prvních třech, čtyřech kolech jarní části. Borek se zlepšil co se týká fyzické a silové vybavenosti. Žádný ze soupeřů ho v tomto směru nepřehrál. Slabinou však je i na dále nejasný herní styl, výrazně kolísavé výkony hráčů a bezzubá ofenzíva. Přičte-li se k tomu poměrně úzký kádr, je čím se zabývat v nadcházející zimní pauze. Otázkou zcela oddělenou od těchto sportovních hodnocení, avšak z hlediska dalšího vývoje borecké kopané naprosto klíčovou, je týmové pojetí. V minulých sezónách se toto téma bagatelizovalo a velmi časté vzájemné slovní výpady hráčů se přičítaly absenci trenéra s autoritativnějším přístupem. Po podzimu se už není na co vymluvit. Každý z jednotlivců tvořících v současnosti borecký tým ve finále přispívá pouze k nesourodému celku, se kterým se prakticky nedá pracovat. Tento stav má pouze dvě řešní ? postupný rozpad týmu, nebo výraznější zásah do kádru. Sezónní pauza ať už zimní, nebo letní je vždy skvělou příležitostí k razantním změnám. A tak existuje-li již nějaká dlouhodobější koncepce borecké kopané, pak zdá se je zima 2007/2008 poslední šancí současných hráčů Borku se poprat o svoji příležitost.