FK Borek : FK Dolní Bukovsko 1:7 (0:2)

Historický debakl mužů

Vivaldynu - 14.04.2008

Reparát po prohře na půdě lídra soutěže skládali hráči Borku na svém hřišti proti tradičnímu soupeři z Dolního Bukovska. Předzápasová příprava nenasvědčovala tomu, že se bude jednat v pravdě o historický zápis do výsledkové listiny. Borečtí byli připraveni v plné síle, jarní počasí bylo více než příjemné a o terénu nemluvě.

V prvních minutách první půle se Borek pokusil navázat na zdařilý výkon z počátku utkání proti Lokomotivě, větší šanci si však nevytvořil. Po deseti minutách hry tak přišla studená sprcha. Dlouhý nákop hostí na hranici velkého vápna domácích, prohraný souboj o míč, a střela proti noze přímo do pravé šibenice bezmocného Kubíčka. Jedna nula. Ještě ani neutichlo nadšení bukovských příznivců na tribuně a mohli se radovat znovu. Průnik z pravé strany přes střed hřiště, závar v pokutovém území a po zblokování střely v bezprostřední blízkosti dorážka do prázdné branky domácích. Běžela patnáctá minuta a na ukazateli skóre svítilo nula dva. Borečtí tak museli začít přemýšlet o změně taktických plánů. První krok učinil domácí trenér Vajgel, když stáhnul z hřiště Valentu a na hrot útoku poslal Korbela. Do obrany za vysokého obránce přešel z útoku Bejsta. Domácím změna prospěla alespoň co se týče souhry, místy byl vidět z jejich strany hezký kombinační fotbal na jeden dotek. Bohužel veškeré ofenzivní snahy hosté poměrně lehce eliminovali důrazným bráněním. A tak do konce první pětačtyřiceti­minutovky se udály už jen tři zajímavé momenty. První měli na své straně domácí. Po zahrání přímého kopu nastřelili břevno, bohužel při dorážce se jim už tak nadějně nevedlo, míč hlavičkovaný zpět do branky zneškodnil hostujícím gólman. Hosté zahrozili podobným způsobem, po jednom z dalších útoků nastřelili pravou tyč domácí branky. V poslední minutě první půle se pak dostali do nadějného brejku, který zastavil za cenu nedovoleného zákroku domácí Turek. Rozhodčí však k němu byl milosrdný a udělil pouze žlutou kartu. Druhá půle měla být demonstrací psychické síly boreckých. A nutno dodat, že zřejmě i byla. Ve snaze za vyrovnáním nepříznivého skóre pozapomněli na důslednou obranu a prakticky v zápětí po úvodním hvizdu se hosté dostali do šance, kterou proměnili a zvýšili tak na již hrozivých nula tři. Borečtí na svém herním stylu nic nezměnili a i nadále se tlačili do útoku. Pomocí jim mělo být i střídání Nováka za Urbánka. Toužebně očekávaný úvodní gól nakonec borečtí přeci jen vstřelili ? v té chvíli však nikdo netušil, že se jedná pouze čestný zápis. Rohový kop, míč odhlavičkovaný na velké vápno, kde jej zpět do klubka hráčů nastřelil Slezák, po několika odrazech se k němu dostal domácí Vajgel a z bezprostřední blízkosti vsítil na jedna tři. Bohužel naděje na dramatický závěr zápasu vzala za své hned po rozehrávce. Borek ve snaze více posílit ofenzívu otevřel obrannou řadu, trojce obránců se však stala neplánovanými diváky samostatných brejků hostujících hráčů na bezbranného Kubíčka. Jedna, čtyři, jedna pět, jedna šest a na konečných jedna sedm se hostům podařilo nastřílet za necelých dvacet minut. Do konce utkání scházelo nekonečných čtvrt hodiny a Borek už věděl, že si nejen nepřipíše ani bod, ale navíc utrží historický debakl na vlastním hřišti v mistrovském utkání. Borek končil podzimní část soutěže jako tým s určitou šancí na postup, jako tým, který zdobí výborná defenzíva, jako tým, který umí hrát a vyhrávat na půdě soupeře. Tři jarní kola všechny výše uvedené atributy rozmetala na prach. Borek nemá šanci postoupit, na půdě soupeře si připsal první porážku a ve třech zápasech dostal tolik branek, kolik za srpen, září a říjen dohromady. Hráči nepůsobí rozhádaně, spíše zlomeně, hra není ani tak plná chyb ? jako naivní. Pokud měla týmový duch boreckých ověřit ztráta množnosti soutěž vyhrát, pak první domácí utkání tuto zkoušku ještě o několik stupňů ztíží. Není snadné říct, kde hledat hlavní příčinu aktuální situace, avšak podle toho jak hráči na hřišti působí by jedním z možných faktorů mohl být naprosto úzký kádr. Borek trénuje a hraje v jedenácti lidech což je nejen fyzicky, ale zejména psychicky náročné. Syndrom vyhasnutí je pak nasnadě.