Úsilné : FK Borek 3:2 (3:1)

Muži opět bez bodů

Vyvaldynu - 14.10.2008

Zápas o šest bodů a přímý souboj o záchranu. To byly hlavní atributy zápasu v Úsilném, kam zajížděli hráči Borku tuto neděli. Zatím, co domácí se na zápas koncentrovali ? rozcvička půl hodiny před zápasem v počtu snad patnácti hráčů, hlouček osmi boreckých postával ještě dvacet minut před úvodním hvizdem na parkovišti a sháněl posily. Chce-li někdo hledat symboliku, jistě si jí najde.

Do zápasu se nakonec i hostům podařilo nastoupit s jedenácti lidmi a hra tak mohla začít. Označení „hra“ však tomu co oba týmy předváděly se dalo použít pouze v kontextu s vnějšími faktory ? travnaté hřiště, brány se sítěmi, praporky, rozhodčí a dvacet dva sportovců. Nic ostatního fotbal nepřipomínalo. Za prvních dvacet minut se ani jednomu účastníku, této v pravdě tragické podívané nepodařilo čistě odkopnout míč, zpracovat jej, vyvést a rozehrát, nebo jen jednoduše nahrát. Míč létal vysoko vzduchem zpravidla končil v zámezí. Ani jedno z mužstev nedominovalo a tak tečka tohoto neutěšeného úvodu zápasu byla více než překvapující. Po zahrání přímého kopu hostujícím Valentou se hezky podkopnutý míč snesl do velkého vápna na zadní tyč, kde jej hlavou za domácího gólmana umístil alternující útočník Turek. Podařený moment však jako by nakopl domácí a hosty pro změnu utlumil. Do konce první půle se totiž Borek prakticky nedostal za půli a přesto, že domácí nedostatek fotbalovosti a nápadu nahrazovali pouze bojovností, stačilo to na otočení výsledku. Borek při marné snaze se osvobodit kupil jednu chybu za druhou a domácí trestali. Vyrovnávací branka přišla po zahrání přímého kopu. Nutno říct, že míč stál na půlící čáře, dlouhý nákop však ve vápně našel zcela osamoceného útočníka domácích, který z bezprostřední blízkosti hlavičkoval za bezmocného Kubíčka. Pro Borek typicky pak v samotném závěru první pětačtyřiceti­minutovky došlo ke ztrátě míče při zcela jednoduché rozehrávce na půlící čáře, brejku a faulu na hranici velkého vápna. Následný přímý kop pak domácí využili stoprocentně. Prostřelili val hráčů ve zdi a otočili na dva jedna. Do druhé půle Borek posílil střídáním o dorostence Janíčka, který chvíli před tím hrál paralelní utkání ve své věkové kategorii. Nutno říct, že se borečtí přeci jen více nutili do fotbalovosti a začali si stále častěji vynucovat jakýsi tlak. Soupeř však už po několika minutách rozhodl. Při smolném odkopu jednoho ze stopérské dvojice hostí se míč odrazem dostal k domácímu útočníkovi, který svůj brejk zakončil centrem na zcela osamoceného spoluhráče. Opět hlavička nepokrytého soupeře, opět z bezprostřední blízkosti, opět branka. Tři jedna. Domácí si pak do konce zápasu snažili už jen hlídat výsledek, avšak nedostatek fotbalového umu a větší zkušenosti, zapříčinil, že sem jim to příliš nepodařilo. Borek ač fotbalově evidentně tápe soupeře uzamknul na vlastní půli. Do konce zápasu se tak hrálo prakticky pouze na jednu branku. Navíc přišly i momenty zakončení a šance. Co se týká střel ze střední vzdálenosti byla to bída, co se týká šancí přeci jen jednu více než stoprocentní si hosté vypracovali. Po zahrání rohového kopu si míč prostrčili ve velkém vápně avšak zakončení, ke kterému se dostal mladík Janíček ? střela z hranice malého vápna na ležícího gólmana ? bohužel brankou neskončila. A tak dramatickou zápletku pro všechny domácí fanoušky měla až poslední pětiminutovka. Opět jedna z útočních snah hostí, centr do vápna, gólman podběhl míč a do prázdné branky jej uklidil tentokrát již jistě Janíček. Bohužel místo aby se hosté v poslední chvíli zmocnili šance přišel zkrat. Několik slovních útoků na rozhodčího celý zápas svrhlo jiným než sportovním směrem a výsledkem byly dvě červené karty. První dostal za svůj poněkud neurvalý výstup hostující Turek. Druhá už jen pramenila ze situace, kterou se rozhodčí rozhodl, asi trochu nešťastně, kompenzovat. Za řadový faul v hloubi pole udělil domácímu střídajícímu hráči bez napomenutí rovnou červenou. Domácí získali důležité tři body a od spodních pater se přeci jen odpoutali. Zimu mohou v klidu věnovat přípravě na jaro, záchranu budou mít ve svých rukou. Borek se bude muset pokusit ve dvojzápase se Strýčicemi alespoň jakous takous šanci teprve vybojovat, protože třetí z namočených, rezerva Ševětína to zřejmě opět ?zvládne? tradičně s posilami z A-týmu. Budeme-li nedělní borecký výkon brát za bernou minci, pak aktuální kádr bohužel nemá větší perspektivu a v kombinaci s generační propastí mezi ním a dorostenci, zcela chybí 80té ročníky, je jeho jedinou a konečnou cestou IV. okresní třída.