Úsilné - Borek 2:1 (2:0)

V derby s Úsilným borečtí nevybojovali ani bod a přiblížili se sestupovým vodám

Vivaldýňu - 31.05.2010

Tradiční derby s Úsilným se tentokrát neslo v poněkud dramatičtějším duchu, než obvykle. Oba týmy budou do konce sezóny bojovat o bytí či nebytí v příštím ročníku III. třídy, oba patří do sestupem ohrožených a tak se čekal více než napínavý souboj. Úsilné v minulých zápasech potvrdilo sílu na svém domácím hřišti, borečtí navíc postrádali zraněné Štegbauera a Škaroupku, absentoval i Viktora. Přesto sestava, která se k utkání dostavila byla velice slibná. Přišly i posily z dorostu. Do zápasu však nakonec nastoupil pouze gólman Polomčák. Další dva, tedy Aleš Londin a Zdeněk Kastl si na svoji šanci budou muset ještě minimálně jeden zápas počkat.

Tempo hry prakticky od úvodu určovali hosté. Hned po výkopu se natlačili na půli domácích a aktivními souboji o míč vytvářeli na domácí obranu tlak. Domácí se omezili na jednoduché nákopy na osamělé útočníky. Borek však neprožívá šťastné fotbalové chvíle. Po pěti minutách to byli domácí kdo otevřel skóre. Byla to nenápadná akce. Pouze ve dvou hráčích na hostující půli zahráli domácí házený aut. Míč se dostal do velkého vápna, kde si borecká obrana neporozuměla s gólmanem, volný míč pohotově vystřelil domácí útočník. Polomčák jej stačil zbrzdit, dobíhající Radouch se ho snažil na brankové čáře odkopnout. Nepovedlo se. Úsilné se ujalo vedení jedna nula. Obraz hry se však nezměnil. Hned po rozehrávce se hosté opět vrhli do útočení. Domácí se zatáhli a usilovně bránili. Borečtí bojovali a překvapivě vládli i v hlavičkových soubojích. Jednu chvíli to byla opravdu totální hra na jednu branku. Bohužel k vytvoření vyložené šance to nevedlo. Všechny ošemetné situace a nutno říct, že jich nebylo málo, skončily trochu marně, přesným centrem na hrot malého vápna, kde na něj nedosáhl žádný ze zbíhajících záložníků, či útočníků. A tak Úsilné přišlo s dalším hřebíkem do rakve. Opět jednoduchý odkop, stoper boreckých Kolár trochu nedůrazně zahrál malou domů, kterou vystihnul domácí hrotový útočník a samostatný brejk s přehledem zakončil střelou pod vybíhajícího Polomčáka. Dva nula již bylo poněkud tvrdé sousto, zejména s ohledem na průběh hry. Ke cti boreckých však nutno říct, že ani tento moment je neodradil od aktivní hry. Nicméně přesto že i na dále tlačili, do poločasu se jim vstřelit branku nepodařilo. Druhá půle začala mnohem volněji. Borek již nevládl nad soupeřem tak výrazně. Domácí mnohem častěji využívali otevřené obrany, nicméně kromě několika rohových kopů se k výraznější šanci nedostávali. Ani snahy boreckých nevedly k výraznější gólovce. Do dění tak vstoupil sudí. Po ne zrovna taktickém zpracování míče jednoho z domácích obránců ve velkém vápně, odpískal velmi přísný pokutový kop za hru rukou. K míči se drze postavil Šrámek, s možností vstřelit první branku však naložil lajdácky. Trefil domácího gólmana čímž ještě více nahlodal borecké sebevědomí, podařilo se mu však utužit domácí odhodlání dovést zápas do vítězného konce. Svoji chybu však přeci jen ještě do konce zápasu odčinil. Dobrých dvacet minut před konce se odhodlal k hezkému sólu z levé strany a po navedení míče na střed hřiště střelou z velkého vápna k tyči snížil na jedna dva z pohledu hostí. Zápas tak doznal na dramatičnosti. S přibývajícím čase se domácí stále více stahovali před vlastní velké vápno, Borek se toho snažil využívat a posiloval rostoucí tlak centrovanými míči do vápna. Bohužel ani tato snaha nevyústila v šanci natož ve vyrovnávací branku. Úsilné tak uhájilo náskok až do samotného závěru a po konečném hvizdu si připsalo veledůležité tři body. Borek ztratil nejdůležitější zápas sezóny. Formálně sice stále má záchranu ve svých rukou, v posledních třech kole může získat až devět bodů. S očekávanou restrukturalizací okresních soutěží však ani stoprocentní bilance nemusí k záchraně stačit. Mladý borecký kolektiv tak čeká těžká zkouška soudržnosti. Věřme, že situaci zvládne a poslední zápasy sezóny odehraje se ctí!