Vltava - FK Borek 0:2 (0:1)

V prvním zápase sezóny si borečtí poradili z Vltavou

Vivaldinu - 22.08.2005

Sezóna 2005/2006 začala pro FK Borek slibným vítězstvím na půdě rivala z Vltavy dva nula. Přesto, že výsledek vypadá poměrně bezstarostně nebyl začátek a posléze ani průběh zápasu tak jednoznačný a poklidný.

Již při skládání sestavy vyvstal trenéru hostí zásadní problém. Na soupisce stálo pouze jedenáct jmen. Dalších pět hráčů kvůli organizačním průtahům s vyřízením registrací nebylo možné do sestavy zahrnout. Jediným utěšujícím faktem bylo, že všech jedenáct zbylých patřilo v přípravných zápasech k širšímu základu. Tím se tento nouzový stav na skladbě týmu prakticky neprojevil a do prvního poločasu Borek nastoupil s osvědčenou sestavou. Jediným poněkud nezvyklým tahem byla záměna krajních obránců. Herda, hrající dlouhodobě na levé straně se přesunul doprava. Vlevo nastoupil Turek. Úvodní minuty zápasu nenechaly nikoho na pochybách, že se hraje o první ?ligové? body. Mírná nejistota a opatrnost obou mužstev byla znát a projevovala se poněkud nesourodou hrou. Dlouhé nákopy, nepřesné, uspěchané přihrávky, špatně zpracované míče. Hrálo se na širokém, prostorném hřišti, ale opatrnost obou mužstev neustále sváděl hru do středu. Přesto, respekt Vltavských byl o trošičku větší a tak první poločas se těžiště hry přesouvalo spíše na jejich polovinu. Mírná převaha boreckých byla znát zejména z počtu rohových kopů a trestných kopů. Jeden z nich pak předznamenal nejdůležitější moment první půle. Zajímavou příležitostí ke vstřelení branky byl přímý kop z hranice šestnáctky. V přípravě velmi produktivní Bejsta však trefil pouze zeď, z následného závaru pak domácí zahráli rukou a následoval další trestňák. Opět z hranice za velkým vápnem, opět se exekutorem stal Bejsta. Avšak tentokrát svou střelou trefil místo ve zdi, kde dobře stínil borecký Valenta. Míč prošel až na gólmana, který ač stál prakticky ve směru střely nezareagoval a míč prošel do sítě. Bejsta se tak stal střeleckým tahounem i v mistrovském zápase!! První gól hosty trošičku uklidnil a prakticky hned po rozehrávce opět zahrozil, tentokrát rohovým kopem. Osmělovat se však začali i domácí a po několika povedených akcích se dostávali do přečíslení. Ta však končila finální přihrávkou na v offsidu postavené spoluhráče. Podobně i na druhé straně se po vydaření kombinaci Šestauber ? Štegbauer dostal míč až na Čížka, který sice přesně, ale rovněž v postavení mimo hru zakončoval střelou pod gólmana vltavských. Druhý poločas jakoby domácí veškerý respekt z vyšší soutěže a ambiciózního soupeře nechali v šatně. Začali hrát velice aktivně, přečíslováním zejména středem hřiště a využíváním křídelních prostor začaly stále více prověřovat defenzivní hru Borku. Ta nutno říct nedosahovala takových kvalit a jistoty jako v přípravných zápasech. Domácí měli problém prakticky pouze s neustálým postavením mimo hru. Tlak se pozvolna stupňoval, přibývalo rohových kopů a falů nebezpečně blízko velkého vápna hostí. Když už Borek vybojoval míč, přišla nepřesná přihrávka na osamocené hroty, ztráta a opět vltavský tlak. Dnes však fotbalový bůh oblékal borecký dres. Lekci z produktivity ukázalo domácím trio Kubíček ? Bejsta ? Šestauber. Na tři doteky se míč od gólmana hostí, přes středového záložníka dostal až na hrot dobře zbíhajícímu Šestauberovi. Ten se důrazně protáhl mezi obránci domácích a svůj brejk z leva zakončil naprosto s přehledem. Vltava hrála, ale Borek vedl už dva nula!! V té chvíli se zdálo být rozhodnuto. Domácí přesto, že v držení míče značně převyšovali soupeře, se již nedostávali prakticky k žádnému zakončení. Derby však nebývá řadovým zápasem. Borek silně motivován porazit rivala nebyl schopen krotit svůj temperament a stále přistupoval na hru soupeře. Místo změny tempa a rytmu hry, využívání prostorného hřiště, přicházela občas nepochopitelná zbrklost. Roztahování do křídel bylo pro Borek tabu. Levá strana byla herně předimenzovaná, vpravo se dlouhé minuty prakticky nehrálo. Přesto, že domácí zřejmě již ani sami nevěřili v obrat, po jednom povedeném přečíslení mohl být závěr velice nervózní. Po borecké ztrátě míče na půli se k míči dostal rychlonohý pravý křídelní útočník, obhodil si hostujícího obránce a zdánlivě ztracený míč doběhl. Několik metrů od rohového praporku přehodil vybíhajícího gólmana hostí. Míč se pomalu snášel před prázdnou branku, kam dobíhal další z vltavských. Za záchrannou brzdu však včas a s přehledem zatáhl pro dnešek kapitán boreckých Benýšek. Pár minut před koncem pak ještě překvapivou střelou z třiceti metrů prověřil vltavský kapitán pozornost hostujícího gólmana Kubíčka. Ten nebezpečně vyhlížející střelu ?uklidil? na roh. Když rozhodčí oznámil poslední minutu zápasu, rozhodl se trenér hostí Novák, k jedinému možnému taktickému střídání. Poslal na hřiště sám sebe. Během svého krátkého účinkování se stihnul postavit pouze do zdi, pak již přišel konečný hvizd zápasu a on spolu s hráči mohl oslavit první podzimní body. Borek si svým poctivým výkonem a produktivitou v zakončení vítězství jistě zasloužil. Pro příště se však musí zbavit dnes tak znatelné nervozity a vrátit se k sebevědomím výkonům, které předváděl v přípravných zápasech i s týmy hrajícími vyšších třídy.