FK Borek - Úsilné 3:0 (1:0)

Derby vyhráli borečtí hráči a připsali si první domací vítězství

Vivaldýňu - 23.10.2011

Zápas podzimu, takový přívlastek občas nese pro borecké hlavní derby se sousedem z Úsilného. Avšak nejen rivalita tentokráte zvyšovala význam utkání. Sousedé v tabulce vzájemným zápasem mohli výrazně napovědět, jak se jejich osudy nadále v okresní soutěži vyvíjet. Navíc, s ohledem na fakt, že poslední zápas budou borečtí odehrávat na vlastní půdě s lídrem ze Žabovřesk, bylo právě derby s Úsilným fakticky poslední možností získat na domácí půdě první letošní body. Borecký lazaret se z minulého kola rozšířil o útočníka Čížka. Do základu se tak posunul Turek. Středovou záložní dvojici tentokráte vytvořili Slezák s Kastlem, na hrotu operovalo duo Janíček-Tengl.

Úvod zápasu a prakticky celý první poločas až do poslední pětiminutovky byl víceméně vyrovnanou bitvou bez větších šancí. Hosté vsázeli na zkušenost, domácí disponující mladším kolektivem se snažili o rychlou kombinační hru po zemi. Hra však plynula bez většího vzruchu. Za zmínku stojí pouze akce Tengla, kterého do brejku pohotovým lobem vyslal Kastl. Domácí útočník si v první chvíli počínal velice zkušeně, náznakem kličky si položil hostujícího gólmana, v poslední chvíli však podklouzl a místo zakončení do prázdné brány pouze nastřelil vracejícího se obránce. Zajímavé okamžiky tak nabídla až poslední pětiminutovka. Nejprve přišla hezká akce domácích. Dobrý dojem z pružné kombinace mezi Kastlem a Slezákem umocnila gólová hlavička Tengla. Domácí vedli jedna nula. Prakticky z protiútoku však přišla nevinná akce hostí a nešťastná ruka domácího kapitána Kolára v pokutovém území. Míč si na penaltovou značku postavil bývalý tahoun domácích dnes hráč Úsilného Bejsta. Opět ukázal jak silná jeho levá je, bohužel tentokráte místo protržené sítě hrozilo spíše zlomení břevna. Neproměněná penalta v samotném závěru poločasu notně povzbudila domácí, kteří tak šli do šaten za hubeného veden jedna nula. Druhou půli začali svižněji hosté. Důraznými souboji o míč se stále tlačili do obrany domácích. Více než několik centrů a především trestných kopů ze střední vzdálenosti však nedocílili. Boreckým se oproti tomu nabízely šance brejku do otevřenější obrany. Tato herní směska nakonec vyzněla lepe pro domácí. Borečtí jednobrankový náskok drželi až do osmdesáte minuty, tak dlouho také trvala naděje hostí na bodový zisk. V posledních deseti minutách však Borek přidal další dva góly a bylo hotovo. Při druhé brance si míč vyměnili Slezák s Tenglem. Útočník domácích pak reparát ze samostatných brejků zvládl na výbornou. Opět si položil gólmana hostí, tentokráte se však při zakončení nemýlil a poslal míč přesvědčivě do sítě. Škoda, že si z něj o malou chvíli později nevzal příklad dorostenecký spoluhráč Kolouch, který se rovněž v samostatném brejku řítil na hostující bránu. Ani na dvakrát však nedokázal gólmana z Úsilného překonat. Úsilné pak sice ještě zavelelo k poslední zteči borecké brány a v podobě dvou rohových kopů se pokusilo vytvořit závar v domácím pokutovém území. Místo snížení však přišla poslední rána na druhé straně. Po faulu si míč k přímému kopu ze střední vzdálenosti postavil dnes aktivní Tengl. Nákopem trefil prostor na malém vápně, kde si nedorozuměli dnes smolař Bejsta s vlastním gólmanem. Situace využil dobíhající Slezák. Volně odražený míč uklidil z ostrého úhlu do sítě a zvýšil na konečných tři nula. Borek důležitý zápas zvládl. Připsal si první body z domácího hřiště a letošní souboje s rivalem z Úsilného zakončil třetí výhrou v řadě. První dvě si připsal při letních přípravných zápasech. Domácí mohou opět popřemýšlet nad důležitostí defenzivní činnosti. Jednoznačným základem dnešního úspěchu byla ubráněná nula obdržených branek.