Minirozhovor se Standou Bryxem

Klukům na jaře věřím

P. - 16.01.2017

V rozehrané podzimní části III. třídy okresní soutěže mužů OFS České Budějovice změnil tým FK Borek trenéra. Nově roli přijal Stanislav Bryx, bývalý hráč Tatranu Prachatice, ale i našeho týmu. Pro někoho byla volba překvapivá, ale pochopitelná. Bez trenéra to prostě nejde. Jak hodnotí podzimní část a co plánuje v zimní přípravě? Co připravuje pro jarní část?

Začátkem října jsi převzal trenérskou pozici u týmu mužů. Jak jsi byl s podzimní částí sezony spokojen?

Začnu statistikou. Za normálního stavu s počtem nejméně obdržených gólů společně s Lokomotivou, s druhou pozicí v počtu vstřelených branek a aktuálně po podzimu se třetím místem v tabulce, bych odpověděl ano. Ale bohužel tyto tři ?ukazatele? trochu klamou a proto musím odpovědět, že spokojen nejsem. Více bodů i za cenu méně vstřelených gólů a menší ztráta na vedoucí tým, to by mě těšilo více. Konkrétně to byla ztráta 2 bodů v Dívčicích, kde jsme nezvládli závěr utkání a neudrželi dvoubrankové vedení, alespoň bod z Lipí ? stále se nemohu s prohrou a výkonem některých kluků ?srovnat? a pak domácí zápas s Žabovřesky ? remíza 1:1, jen tak tak. Celkem 5 bodů ?out?. Mít je, byl bych spokojenější.

Než jsi trénování převzal, většinu zápasů týmu jsi viděl jako divák. Hodně hráčů jsi znal. Byl jsi něčím překvapen?

Asi ne, jen se mi potvrdilo, že hráči na Borku mají borecký fotbal posazený prioritou každý jinde. Tím nechci říci, že by jej někdo na tréninku nebo při zápase úplně flákal, ale já osobně si výsledek a zápas minimálně do dalšího tréninku v hlavě přehrávám. Řeším, co jsem měl udělat lépe, respektive kluci. Zde si myslím, že je právě ten rozdíl, že někteří hráči jsou na tom podobně jako já a někteří 30 minut po zápase již vše ?vypouští?. Myslím, že je to špatně, a to se mi jako divákovi i jako trenérovi potvrdilo. Zápas skončí a někteří chvátají ?někam?, místo aby v klubovně probrali zápas a pokecali u pivka mezi sebou.

Jaké očekáváš fotbalové jaro v naší skupině A? Lídrem soutěže je zatím sousední SK Úsilné. Kdo bude dále bojovat o postup?

Tato soutěž je velice specifická. 11 týmů ve skupině, pouze 10 zápasů nedává moc prostoru na chyby a bodové ztráty, pokud chceš bojovat o čelo tabulky. O to víc mě mrzí ty tři zmíněné zápasy. Na druhou stranu jsem viděl řadu dalších utkání soupeřů i mimo naše souboje a musím odpovědět, že může klidně postoupit i třeba až šestý tým v aktuální tabulce. Rozdíl 6 bodů v tříbodovém systému ale není nedohnatelný. Věřím, že i kluci si budou chtít příští rok zimní pauzu zkrátit ? ?déle hraješ na podzim a dříve začínáš na jaře? ? a udělají pro to maximum.

Jaká bude zimní příprava? Co přesně máš v plánu?

Tento týden začínáme s tréninky, konkrétně už v pátek 20.1. Chtěl bych dva tréninky týdně, ale bohužel máme v kádru dost studujících a zrovna je ?zkouškové?. Hrajeme opět zimní turnaj ve Staré Hlíně, kde nás čekají souboje s Novou Vsí (28.1.), s Novými Hrady (4.2.), s Větrovy (12.2.), dále pak souboj o umístění během víkendu (18.2.-19.2.). Všechno jsou to účastníci z vyšších tříd, proto by to pro nás mělo být přínosem. Ještě bych chtěl odehrát jeden přípravný zápas po plánovaném soustředění. To by mělo proběhnout v termínu 22.-26.2. na Lipně. Stále bych chtěl držet dva tréninky v týdnu.

Nějaké příchody nebo odchody, pokud jde o kádr?

Nějaké změny jsou, to se s příchody nových trenérů stává. Vlastním rozhodnutím skončili po podzimu M. Korbel, D. Janíček, J. Jeremiáš, naopak se po přestávce vrací J. Novák a T. Tasy. Ze zahraničí se vrací v dubnu J. Endlicher, naopak na 6 měsíců odjíždí K. Krupka. V jednání jsme s dvojicí gólmanů, kterou budeme zkoušet v přípravných zápasech. Pokud se nám vyhnou zranění, tak máme na jarní část tým stabilní.