FK Borek-Nové Hodějovice 1:1 (0:0)

Borecké trápení pokračuje

Vivaldinu - 31.10.2005

Konec podzimní části fotbalové sezóny se pro Borek stal noční můrou a tak poslední tři zápasy (bude se ještě předehrávat 1. jarní zápas s týmem Vltavy) , po nichž přijde kýžená zimní pauze bude muset ani ne tak uhrát jako spíše přežít.

K tomu prvnímu nastoupil již v sobotu. Na domácím hřišti přivítal fotbalisty N.Hodějovic. Tým sice z poloviny tabulky, ale s pouze dvoubodovou ztrátou na domácí, měl být opět jedním ze silných soupeřů. Sestava domácích byla opět doslova poslepována. Chyběl Vlček, Hinterholz, Šestauber a Slezák. Na lavičce byl připraven pouze Novák a jako poslední záchrana vedoucí oddílu P.Bláha.

První poločas začali borečtí s odhodlání, hosté oproti tomu s respektem. Rozdíl obou mužstev tak byl poměrně překvapivě razantní. Domácí svojí snahou hosty převyšovali, což se projevovalo hlavně v držení míče. Mírný tlak však šance nepřinášel, těch několik málo střel ze střední vzdálenosti pokryl poměrně s přehledem gólman hostí. Vše utnula patnáctá minuta. Nevinná rozehrávka, míč byl přenesen na pravou stranou, kam si pro něj dobíhal nikým neatakovaný obránce domácích Herda. Hladký sprint mu však vystavil stop na zbytek utkání! Natáhnul si lýtkový sval a v bolestech se svalil na trávník. Následovalo vynucené střídání, a tak již v patnácté minutě zažil trenér domácích R.Novák to, čemu se úspěšně bránil několik zápasů před tím. Musel nastoupit a to prakticky na celý zápas.

Přesto, že si na postu obránce vedl poměrně zdatně a se svým o mnoho let mladším soupeře srdnatě bojoval, byl to moment, který zejména psychicky srazil celý tým domácích dolů. Ten upustil od své aktivní hry a začal se víc soustředit na bránění. Hosté změnu hry využili k vymanění se z tlaku a vyrovnání hry. Do útočení se moc nepouštěli, spokojili s faktem, že hra se začala odvíjet více ve středu hřiště, avšak občas spíše náhodně také zahrozili. A nutno říct, že k překonání borecké obrany nepotřebovali mnoho důvtipu. Jednoduchým nákopem se asi třikrát během první půle dostali do velice zajímavé situace, kdy mohli branku domácích ohrozit z bezprostřední blízkosti střelou v pokutovém území. Individuální kvalita útočníků hostí však byla dosti mizerná. A tak žádnou z akcí nedovedli do opravdové šance.

Domácí se oproti tomu snažili o mezihru. Tou však pozvolna odhalovali svoji, již delší čas zanedbávanou, tréninkovou přípravu. Nepřesné, nedůrazné přihrávky, špatné zpracování, nesmyslné hraní míče vrchem z první, špatný pohyb bez míče, ani u jednoho hráče prakticky nebyl k vidění start na míč. Přesto, že se při rozehrávce krajní obránci snažili o moment překvapení přenášením hry z leva doprava a zpět, nepřineslo to efekt. Špatné a nepřesné nákopy byly vidět i u hráčů, kteří nebyli v ten moment pod tlakem. To vše vedlo k tomu, že rozehrávka velice často končila nákopem naslepo dopředu a ztrátou míče. Pro nefanouška Borku či Hodějovic to musela být spíše nemilá podívaná. Ti více zainteresovaní však museli zejména u domácích hráčů ocenit upřímnou snahu a bojovnost.

Druhá půle začala v režii hostů. Ti jakoby se oklepali a nastoupili sebevědomě. Hned po rozehrávce se pokusili dosti drze zahrozit. Nákopem z půli hřiště ohrozili branku domácích. Gólman Kubíček to měl proti odpolednímu slunci a nevinný nákop s probléme vytěsnil na roh. O chvilku později musel řešit podobnou situaci. Vysoký nákop, sluníčko a opět roh. Po několika minutách druhého poločasu bylo zřejmě, že hosté se na domácí ?chytli?. Na pravé straně začal mít hrající trenér Novák problémy s útočníkem Hodějovic, který se během chvilky dostal do dvou brejků. Jeden z nich pak dovedl až k zakončení. V té chvíli však stálo při gólmanu domácích trocha štěstí, střelu směřující do branky poněkud nezvykle vykopl nohou na jeden z dalších rohů. Hosté byli lepší a na zúročení nemuseli dlouho čekat. Po zahrání jednoho z trestných kopu se míč odrazil o hráče stojícího ve zdi do protipohybu gólmana Kubíčka a zapadl za tyč. Hosté vedli jedna nula, byli na koni a v té chvíli by na Borek zřejmě vsadil jen hazardér. Za deset minut pak akcie domácích klesly na úplné dno. Přišlo další zranění, tentokrát musel odstoupit Dvořák. Ke svému sportovnímu příspěvku se tak dostal i druhý střídající hráč domácích Bláha. Těžko říct, zda je III. třída nějak specifická, ale v tom momentu přišlo něco pro odborníka naprosto neočekávaného. Hosté hrající v pohodě, s vedením a hrou na svých kopačkách se zcela stáhli do obrany a Borek zdrcený aktuální stavem se začal bít. Sevřel hodějovické na jejich půli a do konce zápasu, tlačil, tlačil a zase jen tlačil. Rozdíl skóre bylo sice pouze jednobrankové, ale domácí hru otevřeli přímo totálně. Místy nebyl deset metrů za půlí ani jeden hráč. Všichni v hloubi útočného pásma. Hodějovicím stačilo nezmatkovat a zřejmě by nasázeli domácím další dvě tři branky, psychika však zřejmě dělá své, a tak z jejich strany byla vidět pouze místy nepochopitelná zkratkovitost a zbrklost v bránění.

Borečtí se snažili, ale bez nápadu. Nákopy, nákopy a zase jen nákopy. Narůstající únava pak navíc působila stále větší problémy při zpracování, střelbě a centrování míčů.

Fotbalová spravedlnost však tentokrát nebyla slepá a za bojovnost, pět minut před koncem utkání dala boreckým založit gólovou akci. Velice podařený centr z pravé strany doslova jako buldok doběhl dnes bojovník z největších, domácí Bejsta a krásnou hlavičkou do pravého horního rohu vyrovnal na jedna jedna.

Během dvou nastavených minut se však ještě děly věci. Nejdříve domácí podržel gólman Kubíček, který vychytal ve vyložené šanci hostujícího útočníka. Střelu z úhlu, avšak asi z deseti metrů vyrazil na roh. Prakticky z protiútoku pak Bejsta, v druhém poločase jednoznačně nejaktivnější hráč na hřišti, vyzval ke skórování Štegbauera. Ten však střelou z malého vápna překopl branku!! A tak ani potřetí za sebou se nepodařilo boreckým vyhrát na domácím hřišti.

Toto utkání nebude měřítkem téměř ničeho, protože z hlediska taktiky hry byly Nové Hodějovice suverénně nejslabším týmem, se kterým letos Borek hrál!!

Domácí zažívají hořké chvíle, zimní přestávka pro ně bude vysvobozením. Dnes projevili sílu ducha a na tom je nutné začít stavět. Jen zápasová snaha a vůle však stačit rozhodně nebudou. Cesta ze současné mizérie vede pouze přes mezi-zápasovou přípravu a dlouhodobější koncepci.

Statistiky zápasu