Kamenný Újezd B-FK Borek 4:1 (2:1)

Ani ?anglický legionář? Martin Valenta nepomohl Borku ke třem bodům.

Vivaldýňu - 07.05.2006

Forma boreckým vydržela jen osm dní! Po slibných výkonech v předešlých zápasech přišla opět malá sportovní tragedie. K dalšímu zápasu zajížděli hráči Borku do Kamenného Újezdu, kde se utkali s místním B-týmem. Menší hřiště, soupeř plný starších avšak zkušených neagresivních hráčů, oba týmy v klidných vodách tabulky. Dnes se dalo hrát jen tak pro radost.

Do širší sestavy hostů se vrátil po více než půl roku ?anglický legionář? Martin Valenta, avšak po poměrně zdařilém herním výkonu týmu v předešlém utkání nebyl trenér boreckých R.Novák nucen sahat do sestavy. Tedy až na post gólmana. Místo nepřítomného Lazny nastoupil Kubíček.

Úvod zápasu patřil jednoznačně Borku. Ti od úvodních minut hýřili aktivitou a zejména z pravé strany si podařenými kombinacemi vynucovali tlak před brankou domácích. Kromě několika vydařených centrů do vápna a střel ze střední vzdálenosti se však neprosadili. A tak jak už bývá v poslední době zvykem z ničeho nic udeřilo na druhé straně. Paradoxně, protože hra se odehrávala na půli domácích. Centrovaný míč zachytil gólman, který dlouhým výkopem našel na levé straně nabíhajícího útočníka. Přesto, že hráči domácích šli v té chvíli do obsazené, připravené obrany podařilo se jim pouze ve dvou vytvořit závar před brankou boreckých z kterého rezultoval faul ve velkém vápně a s přehledem proměněná penalta. Jedna nula!

Nutno dodat, že penalta to byla velice přísná. Těžko říct, zda si to uvědomoval i rozhodčí, či nastolil takto tvrdý metr, ale již za pár minut po stejné situaci bylo vyrovnáno. To si v té chvíli velice aktivní Slezák potáhl míč k velkému vápnu, a po narážečce s Dvořákem přistrčen ve dobíhajícím bránícím hráčem domácích a padl. K údivu všech i tuto situaci posoudil sudí jako nedovolenou. Penaltu s přehledem proměnil hostující kapitán Kovář a začínalo se od začátku. Avšak jen výsledkově. Na hře Borku tyto momenty zanechaly neblahé následky. Už se tolik nedostávali do souhry, rozehrávku stále více řešili tím nejméně efektivním způsobem a to dlouhým nákopem dopředu. Přišly laciné ztráty míčů a především otevřenější defenzíva. To byla voda na mlýn pomalejších avšak zkušenějších hráčů domácích, kteří vzniklých prostorů uměli využít k velice přesným a chytrým rozehrávkám. Po jedné z nich pak také přišla druhá branka. Dlouhý pas do pravého křídla, dobíhající útočník si míč umě obhodil kolem boreckého obránce Hinterholze a střelou bez přípravy vsítil na dva jedna. Styl hry se do konce první půle již nezměnil, Borečtí slepě ?bušili? a fyzicky se vyčerpávali sprinty za dlouhými nákopy, domácí si v klidu připravovali další zajímavé situace. Při jedné střele ze střední vzdálenosti vyrazil borecký gólman míč pouze před sebe, dobíhající útočník domácích však dorážkou netrefil zcela odkrytou branku. Když se pak neujala ani hlavička Bejsty z úrovně penalty, odcházeli domácí s jednogólovým vedením po první půli do šaten.

Druhá půle měla s ohledem na fyzickou kondici patřit spíše boreckým avšak to co přišlo byla marnost a totální tragedie. Naivita s jakou se hráči hostujícího mužstva zhostili snahy vyrovnat byla trochu překvapující. Dlouhé nákopy, pomalé zpracování, nepřesné přihrávky. Borečtí bušili jako ?slepí do vrat?. Přesto, že již v první půli bylo zřejmé, že dlouhé nákopy jsou nejrychlejší a nejefektivnější způsob ztráty míče tvrdě se této strategie drželi i nadále. Jak překvapující! Když se totiž na pár chvilek vymanili z tohoto fotbalového masochismu a postupnou rozehrávkou dostali míč do křídel vždy tím velice vážně ohrozili branku hostí.

A tak se ke slovu dostali domácí, kterým tento styl vyhovoval, protože neztráceli síly v soubojích o míč. Zanedlouho se prosadili i gólově. Nejprve se trefil přímo z trestného kopu střelou přes zeď domácí střední záložník. Za chvíli pak stejný hráč uspíšil rozehrávku po odpískaném faulu na půli hřiště. Došlo tak k přečíslení po kterém následovala krásná střela zpoza velkého vápna. Čtyři jedna, dvacet minut do konce a bylo po zápase!

Borečtí se i nadále dlouhými nákopy snažili něco s výsledkem udělat, ale snad už ani oni nevěřili. Navíc se tímto stylem hry zjevně dosti rychle vyčerpávali jak fyzicky tak především psychicky. Domácí tak v poklidu dokráčeli k výraznému vítězství.

Je to nepochopitelné. Jeden den výborný, obětavý výkon a druhý den marnost nad marnost. Stejný tým, stejní hráči, stejné složení. Zdá se to být šokující, ale necelých deset měsíců po vyhlášení postupových ambicí se situace zcela změnila a cílem Boreckého tým je dokončit sezónu bez sestupových obav.

Fotky ze zápasu Kamený Újezd_B_FK_Borek